ביקורת: Anomaly Korea

אחד מהדברים שטיפוסיים להרבה משחקים ניידים זה שהם קלים. משחקים שאתה מתקשר איתם בקושי דרך הקצוות השמנוניים של שתי אצבעות לא באמת יכולים להרשות לעצמם לדרוש ממך הרבה, נכון?

Anomaly Korea הוא לא קל. הוא ברוטאלי. ברמת הקושי הבינונית שלו הוא יתחיל לתסכל אותך כבר בשלב הרביעי או החמישי.

ואתה הולך לאהוב את זה.

סדרת משחקי Anomaly של 11bit studios התחילה במחשב האישי (בקרוב Anomaly 2!) שם היא עשתה את אחד הדברים הנדירים ביותר בעולם המשחקים המודרני: הציגה רעיון חדש. הרעיון במקרה זה היה לקחת את ז’אנר ה-Tower Defence הטחון למוות ולהפוך אותו על ראשו- Tower Offence. שזה אומר משחק בו אתה שולט בבשר התותחים שצריך לנווט דרך מבוך המוות שבנה בקפידה הצד השני בניסיון נואש לשרוד ולהכות בליבו של המנאנייק.

עלילתית זה עובד ככה: חייזרים מרושעים פלשו לכדור הארץ. הם נחתו בעירק, שם הבסת אותם במשחק הראשון. ואז הם פלשו לקוריאה. בניגוד למקובל בנסיבות כאלה, החייזרים האלה לא בקטע של להרוס אתרי תיירות חשובים, לנהל קרבות אוויר דרמטיים או לשלוח המון חפש”ים  חסרי תועלת מול נחת החלל האמריקאי הראשון שעובר בסביבה. החייזרים האלה בקטע של התיישבות. שזה אומר שהם פשוט מצמיחים מגדלי נשק בכל הסביבה. שזה נשמע די דבילי, עד שאתה מבין שזה אומר שעכשיו קוריאה פחות או יותר שייכת להם. כי הפעם אתה לא לוחם כל יכול שאוכל רובוטים מהחלל לארוחת בוקר. אתה קצין בחיל תחזוקה ולוגיסטיקה שצריך להצליח להעביר שיירה של משוריינים פגיעים באופן מעורר רחמים דרך המטחנה הזו.

אני כאן. ואני רוצה להיות שם. זה הולך לכאוב...

אני כאן. ואני רוצה להיות שם. זה הולך לכאוב…

שזה אומר שכל משימה תתחיל בזה שאתה מקבל משהו לעשות איפשהו בצד השני של המפה, ותקציב קטן כדי להצטייד בכמה רכבים. עכשיו אתה צריך לבחור את המסלול הכי פחות כואב, לרכוש את הרכבים הכי פחות לא מתאימים ולנסות להעביר לפחות כמה מהם לצד השני.  הרכבים במוסך שלך כוללים שריוניות עם נשק חלש ושריון מנייר טואלט, משגרי טילים עם טווח קצת יותר ארוך ושריון מנייר עיתון, טנקים עם נשק טיפה יותר חזק ושריון מקרטון וכו’. ויש גם רכבים מיוחדים כמו רכב שמקרין מגן של כמה שניות על הרכב שלפניו ואחריו בשיירה. ככל שתתקדם במערכה תתאפשר לך גישה לכלי רכב חזקים ומשוכללים יותר. וכולם ירגישו חלשים באופן מתסכל באותה מידה.

תתקשרו לאמא, תגידו לה שאתם לא חוזרים הסופ”ש

כי ברגע שהשיירה שלך מתחילה לזחול לאורך המסלול שבחרת לה, ולמרות שהמשוריינים שלך יעשו כמיטב יכולתם כדי לירות על המגדלים שסביבם, המגדלים הולכים לטחון אותם. אתה יכול לעצור בכל רגע כדי לשנות את המסלול, או כדי לנהל את השיירה: להזיז את הרכבים הפגועים יותר אחורה או אפילו לשדרג רכב או לרכוש רכב חדש בתקציב הזעיר שאתה מקבל על הריסת כל מגדל. אבל המגדלים יותר חזקים ממך, וכל המסלול מלא בהם. יש כאלה שרק יורים בך. הם חלשים יחסית, אבל תמיד יש שורה שלהם. יש כאלה ששורפים אותך, והרכבים שלך ממשיכים לבעור גם אחריהם. יש כאלה שמחשמלים, וכאלה שפורצים לך למחשבים ואפילו (וזה הכי נורא) כאלה שמשקמים את כל המגדלים שהרסת.

תנשמו עמוק. יש מצב שזו הפעם האחרונה.

תנשמו עמוק. יש מצב שזו הפעם האחרונה.

למזלך, יש לך אס בשרוול. זה נקרא “יכולות”. אתה יכול לפרוש יכולת בכל נקודה על המפה ולשנות את שדה הקרב באזור שסביבה בדרכים כמו תיקון כל רכב שעובר דרכה, הפיכת את הרכבים שעוברים דרכה לאקסטרה-קטלניים או שיבוש המגדלים בטווח המיידי. יש גם יכולת ליצירת מטרת דמי למגדלים ויכולת זימון הפצצה אווירית. למעשה, עם המטוסים שמצניחים לך רכבים שרכשת, יכולות חדשות בכל פעם שאתה הורס מגדל או שניים והפצצות אוויריות, אתה חייב לשאול את עצמך למה הם לא יכולים פשוט להתקיף את המגדלים מהאוויר. זה רק אומר לך כמה אתה חשוב למערכה הכללית.

Screenshot_WarzoneKorea_6

מל”ט בודד עושה יותר נזק מכל השיירה שלי. למה אני פה?

כשכל הסיכויים נגדך, הסיכוי היחיד שלך לשרוד הוא בניהול בלתי פוסק של השיירה תוך כדי תנועה. אם יש לך יחידת מגן אתה תזיז בלי הפסקה רכבים אחורה כדי לאפשר למגן שלהם להטען בעוד אתה מקדם אחרים. אתה תתלבט אילו רכבים להחליף או לשדרג שניה לפני שהם נשרפים. אתה תשנה שוב ושוב את המסלול כדי לנצל באופן מיטבי את הרכבים והיכולות שנותרו לך תוך כדי שתה מנסה כל שניה להפעיל את כל היכולות שישאירו לפחות חלק מהשיירה שלך בחיים תוך כדי שאתה מנסה לא לבזבז את כל מה שיש לך לפני סוף המסלול. ואתה הולך להיכשל, שוב ושוב ושוב. ואתה תדע את זה הרבה לפני שהרכב האחרון שלך יעלה בלהבות.

Screenshot_WarzoneKorea_4

בקטע הזה לא מצניחים יכולות. כי לא היה מספיק קשה גם ככה.

לפחות המשחק נראה טוב בזמן שהוא קורע לך את הצורה. הגרפיקה חדה ומפורטת, מהפרטים הקטנים על כל משוריין ועד הסביבה ששונה בכל מפה ומלאה בנגיעות קטנות כמו מכוניות נטושות, מכולות מפוזרות, בניינים הרוסים ושברים חייזריים. וגם האפקטים של הפיצוצים, הפעימות, המגנים והיריות השונות נראים מצוין אפילו על המסך הקטן של הנייד. והממשק נוח להפליא, עם שורות ברורות ונוחות ללחיצה של אייקונים בצידי במסך שנפתחות ומגיבות בתנועה חלקה ועתידנית ללחיצות שלך. שזה חיוני, כי ההצלחה שלך תלויה ביכולת שלך לתפעל את הממשק מהר ונכון בהתראה של רגע.

והשלבים השונים לא נותנים לך לשקוע בשגרה. כל שלב מציג לא רק רכבים, אויבים ויכולות חדשים, אלא גם סיטואציות חדשות שמכריחות אותך לחשוב אחרת: יעדים עם זמן מוגבל, אזורים בהן לא ניתן לקבל יכולות חדשות וכמובן, ליווי כלי רכב חסרי נשק והגנה לאורך המפה.

ואם אתה מרגיש באמת גדול מהחיים, מדי כמה משימות מתאפשרת עוד רמה של “אמנות המלחמה”, שזה סט של משימות קשות במיוחד בהן תוכל להוכיח כמה את טוב באמת. למשל, במשימה הראשונה אתה צריך להעביר שיירה דרך מסלול ישר של תותחים בלי לאבד אפילו רכב אחד כשלרשותך רק כמה הפעלות של היכולת להפוך את הרכבים שלך לטיפה יותר חזקים. בהצלחה עם זה.

במשחק שכולו הובלת רכבים פגיעים לאורך מסלול קטלני, האם משימת ליווי היא יותר או פחות גרועה מכל משחק אחר?

במשחק שכולו הובלת רכבים פגיעים לאורך מסלול קטלני, האם משימת ליווי היא יותר או פחות גרועה מכל משחק אחר?

שזה אומר שבכל פעם שכן תצליח לשרוד עוד שלב אתה תרגיש גדול מהחיים, ובצדק. וכשכל משימה היא עניין של דקות ספורות, המוטיבציה לנסות “רק עוד פעם אחת” להציל את השריונרים חסרי המזל שלך היא לא קטנה. ומה אם לא זה בעצם מה שמאפיין משחק טוב באמת?

לסיכום, Anomaly Korea הוא משחק שנראה טוב ופועל מצוין, שמצליח להיות לא רק מקורי ומאתגר כמשחק בכלל, אלא גם להראות איך ממשק המגע של הנייד יכול להיות יתרון ולא מכשול. וכן, הוא לא בחינם ולא זול- 14 ש”ח זה הון עתק למשחק לאנדרואיד. אבל אם הייתם מקשיבים לי קודם היה לכם אותו כמעט בחינם.

מומלץ לאללה

מומלץ לאללה

AnomalyKoreaIcon  Anomaly Korea ב-Google Play

2 תגובות ל- ביקורת: Anomaly Korea

 • חיפוש עבודה  says:

  שאתה אומר משחק ברוטאלי, אתה מתכוון שזה נגיד הדארק סולס של האנדרואיד?

  • admin  says:

   אני לא יודע אם זה עד כדי כך קשה, כי לא ניסיתי את דארק סולס. אבל ברמת קושי בינונית הגעתי איכשהו לשלב האחרון, זה זה לפחות בגדר האפשרי.
   אתה מחפש עבודה או מציע עבודה?

השאר תגובה