ביקורת: Pocket Fleet Multiplayer

המשחק Pocket Fleet Multiplayer היה רוצה שתחשבו עליו כקלאסיקה, או לפחות כמחווה סמארטפונית לקלאסיקה. אבל האם המשחק הזה מביא לשולחן פרשנות משלו למשחק שנמצא איתנו כבר עשרות שנים?

שני ניחושים.

רמז: לא.

אוקיי, המסך הראשי די מגניב. לפחות יש להם את זה.

נתחיל בשיעור היסטוריה. אחד ממשחקי המחשב הראשונים בכלל ובוודאי משחק האקשן הגראפי הראשון הוא Spacewar! (גרסה שאפשר לשחק כאן) מ-1962. כן, עוד לפני שאבא שלכם התחיל להתעניין בבנות,  כמה סטודנטים ב-MIT כתבו משחק כדי לראות מה מחשב ה-PDP1 (האב הקדמון של מפלצת שלימים תייסר דורות של סטודנטים בטכניון) החדש שלהם יכול לעשות. ולא סתם משחק. משחק פעולה מרובה משתתפים, עם מודל פיזיקלי ריאליסטי. משחק שהיה כל כך מוצלח שהוא לא רק הוליד את משחקי המחשב בכלל, אלא גם את בקרי המשחק הראשונים (כי הכפתורים על ה-PDP1 לא ממש היו נוחים לשני שחקנים), את Computer Space– מכונת הארקייד הראשונה וכמה ממשחקי המחשב הטובים של כל הזמנים, כולל Asteroids (גרסה שאפשר לשחק כאן) ו-Star Control האגדי (גרסה שאפשר להוריד כאן, אבל של StarCon2 היותר אגדי).

ו-Spacewar! לא היה סתם פורץ דרך. לא, הוא גם היה משחק משוכלל להפליא בשביל, אתם יודעים, המשחק הראשון בעולם. שני שחקנים שלטו בו בשתי חלליות המקיפות כוכב, שניסו להשמיד אחת את השנייה. כל שחקן שלט בחללית שלו, שטסה לפי חוקי ניוטון, ע”י שליטה בדחף ובסיבוב שלה. בנוסף לניסיון ליירט את היריב הוא היה צריך גם להקפיד לא להיגרר לבאר הכבידה של הכוכב. הוא היה יכול גם לעשות במקרה חירום טלפורט למקום אקראי בחלל, אבל בכל פעם שעשה זאת גדל הסיכוי שיתפוצץ. בהמשך שוכלל המשחק עם עוד דברים כמו מפת כוכבים על בסיס מפות כוכבים אמתיות. באמת, תקראו את המאמר בלינק הראשון. כן, אני יודע שזה ארוך ובאנגלית. תתאמצו.

בערך 50 שנה מאוחר יותר...

בערך 50 שנה מאוחר יותר…

חמישים ומשהו שנים מאוחר יותר, אנחנו בעתיד. משחקי מחשב מרוויחים יותר מסרטים הוליוודיים. מחשבים הם חזקים פי מיליוני מיליונים מאלה של שנות ה-60, וחלקם מוזערו לגודל של קופסת סיגריות ונשלטים באמצעות מגע אצבעות על המסך שלהם, החד והצבעוני פי מיליונים מזה של אבותיהם מפעם. (והם גם יכולים להוציא שיחות קוליות או משהו). רק תדמיינו מה אפשר לעשות היום עם הרעיון האלמותי של אחד המשחקים המגניבים ביותר אי פעם.

הלובי! בשנות ה-60 זה אמר אולם הכניסה של בית מלון

תמיכה ביותר משני שחקנים, למשל. אוקיי. זה די מתבקש.  Pocket Fleet Multiplayer הוא, כפי שמרמז שמו, משחק מרובה משתתפים. שזה אומר שכמקובל היום אתם בוחרים צד, בוחרים משחק בלובי, ומשחקים יחד או נגד עוד חופן שחקנים אחרים אונליין. יש גם צ’אט מחוץ למשחק, ויכולת להקליד הודעות גם בפנים.

סבבה.

Screenshot_PocketFleet_04

להרוג אויבים כדי לנצח אתה אומר? נשמע נכון.

יש גם סיפור, אם אתם צריכים הקשר לרצח של אנשים אחרים בחלל. זה הולך ככה: זה העתיד, ויש בני אדם רגילים, ובני אדם שהעבירו את תודעתם לרובוטים, ובני אדם עם טכנולוגיה של חייזרים. והם נלחמים אחד בשני. נשמע מוכר? בוא נניח שזו עוד, אה, מחווה. זה לא באמת משנה לכלום.

השליטה במשחק קלה ואינטואיטיבית. אתה מסובב את החללית שלך ע”י הטיה של המכשיר ימינה ושמאלה, ויש כפתורים על המסך להאצה ולירי: נשק רגיל, וטילים.

יש כמה סוגי משחק. הקל הוא זה שבו כל השחקנים מנסים להשמיד ספינת אויב גדולה ואת המלווים הממוחשבים שלה. הקשה הוא קרב בין שתי קבוצות. אל תטרח. לשחקנים יותר וותיקים יש נשק וחלליות יותר טובים משלך.

אתה זוכה בכסף בסוף כל משחק, ובכל פעם שאתה ממריא אתה יכול לבחור חללית ונשק בתחום התקציב שלך. המשחק הוא בחינם, אז אפשר כמובן לקנות גם בכסף אמיתי. בלי זה ההתקדמות בסולם הציוד היא איטית משהו. חוץ מזה יש באנרים עם פרסומות במסך השיגור, אבל הם לא מזיקים.

אני חייב להמריא? אני לא ממש רוצה.

אני חייב להמריא? אני לא ממש רוצה.

מבחינת גרפיקה באמת אין פה הרבה. על המסך הגדול למדי של גלקסי 3 החלליות הן כל כך קטנות שאי אפשר להבחין ביניהן. אבל אם תפתחו אחת מהתמונות כאן לגודל מלא תראו שהן לא מפורטות במיוחד באופן כללי, ככה שגם על טאבלט זה כנראה לא ייראה מי יודע מה. הספרייטים של החלליות או היריות והטילים גם לא מספיק שונים אחד מהשני כדי שאפשר יהיה להבחין ביניהם, ובטח לא להתרשם מהם. ובאופן מאכזב משהו, הם גם לא בסגנון רטרו מגניב כמו התפריטים או הסמלונים החביבים שמייצגים את השחקנים.

ראיתי ספינות תקיפה בוערות מעל כתף אוריון... meh.

ראיתי ספינות תקיפה בוערות מעל כתף אוריון… meh.

לגבי כל שאר הדברים שהיו ב-Spacewar!: מודל פיזיקלי? לא משהו. כשאתה לא מאיץ את החללית היא מאיטה ואז עוצרת. בחלל. ניוטון מתהפך בקברו. באר כבידה כדי להוסיף עניין למפה? אל תגזימו. מפת כוכבים ריאליסטית? לא, אבל יש תמונת רקע עם משהו שנראה כמו פלנטה, או משהו. טלפורטציה עם סיכון בהתפוצצות? נו בטח.

אבל למה להתקטנן עם משחק חינמי, שבאמת עושה כל מאמץ להיות חביב?

כי זה שמשהו בחינם לא אומר שאתם חייבים לשחק בו. כי עם 50 שנה של מורשת אי אפשר סתם לחפף משהו שאפילו המשחק הראשון EVER יותר טוב ממנו. ובעיקר כי Pocket Fleets הוא פשוט לא מי-יודע-מה כיף. וגם אין בו ציים. עם שם כזה ציפיתי לשלוט בצי. לא לעניין, חבר’ה.

אין שם סיבה להוריד

אין שם סיבה להוריד

Pocket Fleet Multiplayer ב-Google Playpocketfleet_icon

השאר תגובה