ביקורת: Pixel Dungeon

Pixel Dungeon הוא לא משחק חדשני או משוכלל. רחוק מזה. גרפיקת 8bit מפוקסלת, ממשק בסיסי, בלי עלילה, בלי יכולת לשמור את ההתקדמות ורעיון כל כך ישן שהוא קיים עוד מלפני שהמציאו את משחקי המחשב. אבל המשחק הזה הולך להיות על המכשיר שלכם עוד הרבה זמן.

זה לא משנה מתי התחלתם לשחק במשחקי מחשב, אתם מכירים את סוג המשחק הזה. אולי אתם קוראים לו Gauntlet ואולי Diablo. אם אתם ממש זקנים, אולי אפילו Roguelike. אבל זה תמיד אותו דבר. אתם בוחרים דמות, בדרך כלל לוחם, מכשף או גנבת, ויוצאים לרצוח מפלצות ולאסוף אוצרות ברחבי מבוך מחולל באופן אקראי, ומנסים לשרוד ולהתעשר כמה שיותר בעוד אתם מעמיקים עוד ועוד לתוך המבוך.

זה… לא הסוג הכי נדיר של משחק. אפילו לאנדרואיד יש לא מעט משחקים כאלה. אז למה דווקא Pixel Dungeon? כלומר, חוץ מזה שהטעם שלי במשחקים מתחיל להיות כמו הטעם של כל זקן אחר במוזיקה (“כל מוזיקה יותר חדשה ממה ששמעתי כשהייתי טינאייג’ר היא גרועה”).

קודם כל, בגלל זה:

וואו

וואו

אתם קוראים נכון. Pixel Dungeon לא דורש שום הרשאות. מתי הפעם האחרונה שראיתם אפליקציה כזו בחנות? אפילו רקעים דורשים לפחות גישה לאינטרנט, שלא לדבר על רוב המשחקים שרוצים לרוב גישה לאזורים אינטימיים בהרבה כמו רשימת אנשי הקשר וחשבון הבנק שלכם. לא רק זה, אלא ש-Pixel Dungeon הוא חינמי לגמרי. בלי פרסומות, בלי freemium ו-in app purchases, אפילו בלי גרסת donation אם אתם רוצים לממן ליוצר המשחק בייגלה ליד הבירה. חינם חינם.

ומה אתם מקבלים במחיר האטרקטיבי הזה? במילה אחת: אולדסקול. אולדסקול כמו משחק קומודור משנות השמונים. כל כך אולדסקול שהנשים נשארות הפעם בבית, ובמקום הגנבת המסורתית יש גנב.

שהוא נינג’ה.

בחר את הגיבור שלך. אל תיקשר אליו.

בחר את הגיבור שלך. אל תיקשר אליו.

שזה כנראה לטובה, כי לגיבור שלך הולך להיות תוחלת חיים קצרה להפליא. ואין שמירות.

למעשה, אחרי שבוחרים את הגיבור כל מה שיש זה המבוך. אתה נכנס למבוך (השונה בכל פעם), חוקר אותו חדר אחרי חדר, אוסף אוצרות ותוך זמן קצר נרצח על ידי מפלצת. או מלכודת. או שיקוי מורעל. או שאתה מת מרעב.  וזה הולך לקחת חמש, עשר דקות. במקרה הטוב. אם הגיבור שלך יהיה בדרגה 3 כשימצא את מותו המביך אך הבלתי נמנע אתה תרגיש די כלי.

Screenshot_Pixeldungeon_3

עכברושי ענק. התושבים הקבועים של הרמה הראשונה של כל מבוך. זו מסורת.

אתם מבינים, Pixel Dungeon, כמו המשחקים של פעם, הוא לא משחק סלחני. הבריאות שלך לא חוזרת בהדרגה מעצמה, ושיקויי ריפוי לא מפוזרים בכל פינה. למעשה, אתה לא יודע מה עושות רוב המגילות והשיקויים, והדרך היחידה לגלות היא לנסות אותן. ויש סיכוי טוב שמה שהן עושות זה להעלות אותך באש או לקרוא לכל המפלצות בסביבה.  מצד שני, אפשר לזרוק אותם על מפלצות ולגלות ככה. כנ”ל לגבי השריון וכלי הנשק שאתה מוצא במבוך. רובם יהיו כבדים מדי בשבילך, וממילא לא תדע אם הם באמת יותר טובים ממה שיש לך.

שיקוי סגול. אני לא יודע מה הוא עושה, אבל יש סיכוי טוב שזה להצית לי את הראש.

שיקוי סגול. אני לא יודע מה הוא עושה, אבל יש סיכוי טוב שזה להצית לי את הראש.

ואל תצפה לשחק את זה כמו שאתה רגיל, שזה לעבור חדר חדר ולטהר אותו ממפלצות. כן, אתה כנראה מספיק חזק כדי להרוג את רוב העכברושים והגנולים (אולדסקול!) אחד על אחד, אבל מהר מאוד תגלה שיש להם חברים שמגיעים לעזור וממילא כאמור כשאתה מאבד בריאות היא לרוב לא חוזרת. אז אתה יכול להתגנב, להרוג רק כשאתה חייב, לחפש כל הזמן מלכודות (אולדסקול!) ודלתות סודיות ולא לשתות כל בקבוק שאתה מוצא על רצפה של מערה מלוכלכת, ולאכול (אולדסקול!) רק כשאתה אל סף מוות מרעב, כי גם אוכל הוא די נדיר.  זה לא יעזור. אתה הולך למות. די מהר, למעשה.

 כשאני ממש טוב  אני מת בדרגה 3

כשאני ממש טוב אני מת בדרגה 3. כשאני נשרף זה בגלל ששתיתי את השיקוי הסגול.

ככה אנחנו שיחקנו פעם. בלי סיפור מאולץ על רשע עתיק, בלי בוסים מתסכלים, בלי עולם לבה ועולם ג’ונגל ומקדש עתיק וביוב. רק אתה, ומבוך קטן, ומוות ברוטלי.

אולי תמות איך שהתחלת אחרי שהימרת על שיקוי שהפך את כל החדר לרעיל. אולי תמצא חדר קטן עם גן עתיק וקרני שמש מרצדות ותמות בדרך החוצה כשעכברוש חולף יגזול ממך את נקודת הבריאות האחרונה. אולי תמצא חדר סודי עם אוצר ותירצח ע”י פסל חי. ואולי סתם תכנס שוב לחדר עם מפלצת אחת יותר משאתה מסוגל לנצח. בכל מקרה, זה יהיה חמש דקות לא משעממות.

למעשה, הנה עוד כמה תמונות מהמשחק. אני ממליץ לכם בחום לפתוח אותן, ולקרוא את הטקסטים. אם אחרי זה אתם לא מורידים את המשחק ייתכן שאתם יותר בקטע של גיימלופט.

זה היה יכול לעזור לי אחרי ששתיתי את השיקוי הסגול.

זה היה יכול לעזור לי אחרי ששתיתי את השיקוי הסגול.

 גם מעיין הידע  האינסופי לא יעזור לך נגד שיקויים סגולים

גם מעיין הידע האינסופי לא יעזור לך נגד שיקויים סגולים

זה רפרנס!

זה רפרנס!

שאלתם את עצמכם פעם מי אחראי על קישוט של מבוכי מוות?

שאלתם את עצמכם פעם מי אחראי על קישוט של מבוכי מוות?

אם חשבתם שהפסל הקודם היה גרוע...

אם חשבתם שהפסל הקודם היה גרוע…

כח, אש, מוות. אין יותר מטאל מזה.

כח, אש, מוות. אין יותר מטאל מזה.

דברים עם פיקסלים הם פשוט יותר טובים

דברים עם פיקסלים הם פשוט יותר טובים

Pixeldungeon_icon

Pixel Dungeon ב-Google Play

3 תגובות ל- ביקורת: Pixel Dungeon

  • mman  says:

    תודה על הביקורת, בזכותך הכרתי משחק נהדר!

  • אורי  says:

    מטאל זה רק אם יש סמים! וחתולים!

השאר תגובה