ביקורת: DevilDark [חודש מרתפים]

מרתון חיקויי הדיאבלו, שייקרא מעתה “חודש מרתפים” (זה בכותרת והכל!) נמשך. והפעם משחק שמקבל השראה מבן הדוד השובב אך המוצלח יותר של דיאבלו, Torchlight. אבל האם סגנון מצויר וגישה קלילה מספיקים כדי להציל את המשחק הזה מתהומות החיקוי-דיאבלו-שהוא-גם-freemium?

לפני שאנחנו ממשיכים,  אני רוצה לחזור רגע לביקורת הקודמת. מי שטרח לקרוא ואז לשנן אותה זוכר שהתלוננתי בין השאר על החוסר המזעזע באיזו שהיא עלילה או הקשר במשחק. אם טרחתם לשנן גם את כל שאר הביקורות שלי אתם צריכים עכשיו לתהות בטון מאשים איך בדיוק זה מתיישב עם הביקורת של Pixel Dungeon אותו היללתי בין השאר בדיוק משום שאין בו אפילו שמץ של עלילה. שאלה טובה.אז קודם כל,  מעולם לא התיימרתי להיות קונסיסטנטי.אבל מעבר לזה, מדובר פה על איך שמשחק מספר סיפור . משחק יכול להיות מונחה סיפור (story driven), עם עלילה מתוסרטת מראש שהשחקן משחק בה תפקיד מוגדר ומנווט ע”י ה”במאי” של המשחק מתחילתו של הסיפור עד סופו, או שהמשחק יכול להכיל סיפור מסגרת בלבד ולתת לשחקן את החופש ליצור את הסיפור האישי שלו בתוך העולם (sandbox/open world). לדוגמא, Alan Wake הוא משחק שהוא במובהק מונחה עלילה, בעוד ש-Skyrim הוא העולם הפתוח האולטימטיבי. רוב המשחקים נמצאים איפהשהו בין שני הקצוות האלה, עם עלילה כתובה מראש אבל גם מידה כלשהי של חופש לשחקן להשפיע על הסיפור. משחק טוב יפצה על חוסר באחד מהאלמנטים עם יותר מהשני: אם המשחקיות מעפנה, לפחות שהסיפור יהיה טוב.Pixel Dungeon הוא נטול סיפור לחלוטין, אבל עם מבוכים שמחוללים באקראי, שפע של אירועים אקראיים וחוויה שמוכלת בכמה דקות אינטנסיביות הוא יותר ממפצה על זה עם מונח הקסם שכל המשחקים רוצים שיהיה להם כשיהיו גדולים: Emergent gameplay, משחקיות מורכבת שצומחת מתוך המכניקה הבסיסית של המשחק. ו-Dark Avenger? גם אין עלילה, גם משחקיות עבישה וכו’. סבבה?

זה מתחיל כמו סתם עוד פיקניק ביער...

אם מדליקים מדורה אין שדים בחושך

DevilDark (אתם שמים לב למגמה פה? DARK Avenger? DevilDARK? המממם…) הוא כאמור עוד משחק בשורה ארוכה של dungeon crawlers או חיקויי דיאבלו לאנדרואיד. האם הוא עוד נפל נטול עלילה ומשחקיות כמו קודמו לביקורת, או שהוא מצליח להתקרב קצת יותר למשחקים מהם הוא מעתיק בלי בושה?

אוקיי... פחות נורא משציפיתי

אוקיי… פחות נורא משציפיתי

נתחיל בזה שהוא לא דורש גישה לפרטים האישיים שלך או של אנשי הקשר שלך. זה לבד כבר עושה אותו יותר טוב מהקודם.

מעבר לזה, יש לו סוג של עלילה, שאפילו מוצגת באנימציה קצרה בהתחלה. כמקובל, מדובר במלך שהעיר רשע כזה או אחר ממרבצו (איזה שד, או devil באנגלית (או diablo בספרדית)) ועכשיו הארץ שרויה כולה בחשיכה (dark בלעז, היי!)  ומשוועת לסוג של גיבור שיבוא ויעשה סדר.

למעשה, הכלכלה של הארץ די תלויה בך כרגע, ולכן- כמקובל- תושבי העיר ישמחו להציע לך את השירותים הרגילים לגיבור: חנות נשק ושריון, חנות שיקויים וחנות enchantments, כמו גם חכם זקן שלא תורם כלום חוץ מללהג משפטי חוכמה אקראיים,  תיבה לאכסון ציוד עודף ומכונת הימורים. כמקובל ב-freemium.

אם לא היית אומר לא הייתי דואג

אם לא היית אומר לא הייתי דואג

מהעיירה אתה יכול לצאת למפת העולם, בה תוכל לבחור משימות אקראיות, חלקן אפילו מיועדות למספר שחקנים, או להתקדם לפי הסדר במשימות של הסיפור. בתום כל משימה, או אם נהרגת, או אם סתם נמאס לך אתה יכול לחזור לעיירה, למכור את מה שאתה לא צריך, להצטייד בשיקויי בריאות ולחזור לעבודה.

כמו שרואים בתמונות, הסגנון הוא פחות ריאליסטי וחמור סבר כמו דיאבלו ויותר צבעוני, מצויר וקריקטורי (זו מילה?) כמו Torchlight. ובסגנון הכוונה לא רק לגרפיקה, הרקעים והאנימציות העליזים, אלא גם למשימות המטופשות כמו חילוץ המכשפה השכונתית מגובלינים קניבלים או טיהור היער מזחלי ענק אחרי שמישהו לא פינה את הזבל.

גובלינים! המפלצות הראשונות במשחק הן לא שלדים!

גובלינים! המפלצות הראשונות במשחק הן לא שלדים!

מהצד החיובי, המפלצות מגוונות ומעניינות עם אנימציות משעשעות כמו כוכבים מסביב לראש כשנשק מהמם אותן והתנהגות מאתגרת כמו נסיון להקיף אותך כשהן תוקפות בקבוצות. גם הלחימה בהן לא משעממת כשלכל נשק יש אנימציות ואפקטים שונים, ולפעמים גם מהלכים מיוחדים כמו מכת פטיש בקרקע שמהממת את כל החבר’ה מסביב. מהצד הפחות חיובי השליטה היא פחות מדוייקת וזורמת משהיא צריכה להיות, מה שגורם לצורך לנסות ולסובב את הדמות שלך לכוון המפלצות הכי קרובות כדי שיצליח לפגוע בהן בחזרה. חוץ מזה, גם אחרי שעות של משחק נראה שכל השלבים מתרחשים באותן שתיים שלוש מפות של ביצה חשוכה. הן מפות גדולות ומפורטות עם כמה אזורים שעוברים ביניהם, אבל עדיין.

איפה סליים שומר את הכסף הקטן שלו?

איפה סליים שומר את הכסף הקטן שלו?

גם אלמנטים של משחק תפקידים המקובלים בזא’נר באים כאן לידי ביטוי: יש את מסך ניהול המצאי בוא אפשר לצייד את הדמות שלך בנשק, חלקי שריון ושיקויים. יש את מסך הדמות בו אפשר להקצות נקודות נסיון למגוון יכולות ובונוסים. וכאמור יש את חנויות הנשק והשיקויים בהן אפשר למכור ציוד שלא צריך ולקנות מה שכן, ואת חנות הכישופים בה אפשר לשפר כלי נשק במגוון כוחות מיוחדים. טוב, אחד מארבעה: אש, קרח, חשמל ורעל. אבל אפשר לחזק אפקטים שוב ושוב.

זה לא צחוק, היה לי בדיוק אותו הדבר בפח הזבל הרטוב לא מזמן

זה לא צחוק, היה לי בדיוק אותו הדבר בפח הזבל הרטוב לא מזמן

חשוב לציין שלמרות שהמשחק הוא freemium כל המפלצות מפילות  בנדיבות כמות מספקת של כסף וציוד כשהן נרצחות, ככה שלא רק שבסוף כל משימה יישאר לך שפע של כסף לחסוך לחלקי שריון נחשקים אחרי שתקנה את השיקויים שאתה צריך, אלא שהציוד שהן מפילות הוא מספיק טוב שלרוב לא תרצה בכלל לקנות בחנות. הן אפילו מפילות מדי פעם ז’יטונים למכונת ההימורים שבעיירה, ואתה אשכרה יכול לזכות בה מדי פעם בכסף ושאר צ’ופרים.

זה מעלה כמובן שאלה מעניינת: האם כשאתה לא שם המפלצות מגיעות לבד לעיירה כדי להמר?

למקרה שאתם תוהים, אפשר כמובן לשלם כסף אמיתי. תמורתו תקבלו איזה קריסטלים (זה תמיד קריסטלים הא?) שבהם אפשר לקנות שריונות, נשק ושיקויים מיוחדים. שום דבר שתרגישו בחסרונו.

יש גם פרסומות קופצות למשחקים אחרים, אבל הן נדירות למדי ולא מאוד מפריעות.

Free... מוכנים לזה? Mium!!!

Free… מוכנים לזה? Mium!!!

דבר אחרון. באופן מפתיע, זה אחד המשחקים היחידים לאנדרואיד שתקלתי בו בבאגים בולטים. למשל, הרבה פעמים כשחוזרים לעיירה אחרי משימה הגיבור תקוע בלי יכולת לזוז בכפר או להסתובב, מה שמחייב יציאה למסך הראשי של המשחק.

בסך הכל, יש כאן משחק שמצד אחד מציג סגנון מקורי במידה, מורכבות שלא מביישת את הז’אנר ואפילו freemium שלא מציק. מצד שני המשחק עדיין נהיה חדגוני משהו כשמשחקים בו מספיק, וגם סובל משליטה לא מהוקצעת ובאגים טורדניים. הוא עדיין טוב בהרבה מ-Dark Avenger, וכנראה מאוד הרבה משחקי אנדרואיד אחרים באותו סגנון, אבל אם יש לכם PC לכו וקנו את Torchlight II. אם כבר לבזבז זמן עדיף עם המקור, לא?

מאמץ יפה, אבל לא מספיק

מאמץ יפה, אבל לא מספיק

DevilDark ב-Google Play

Devildark-Icon

3 תגובות ל- ביקורת: DevilDark [חודש מרתפים]

  • Prototype  says:

    ביקורת טובה! אבל אם מקבלים loot טוב במשחק פרימיום, אי אפשר להתלונן…

  • admin  says:

    בוודאי שאפשר להתלונן. אני עושה את זה על בסיס יומי.

  • Yavgeni  says:

    תודה רבה

השאר תגובה