ביקורת: Middle Manager of Justice (מעודכן)

הפוגה קצרה מביקורות על דיאבלואים בשביל המשחק החדש של Double Fine לאנדרואיד. טוב, אחד מהם. ולא באמת חדש, כי לאייפוניסטים יש אותו כבר שנה. חדש לאנדרואיד. זה מספיק טוב. תשתקו. לפחות זה לא עוד משחק על טמבלים שדוקרים דברים עם חרב.

עדכון:

זמן מה לאחר פרסום הביקורת גיליתי עובדה מצערת: כשהגיבורים מגיעים לרמה גבוהה מספיק, הזמן שנדרש להן כדי להתאמן ולשפר את היכולות השונות שלהן מגיע לסדרי גודל של עשרות דקות. בזמן אמיתי, זאת אומרת. מה שאומר שמשלב מסוים אם אתם רוצים שלגיבורים שלכם יהיה איזה סיכוי נגד האויבים שהולכים ונהיים קשים יותר גם הם, אתם הולכים לבלות את רוב המשחק בעיקר בלבהות בגיבורים שלכם מרביצים לשק אגרוף במשך שעות. אלא אם כן תשלמו, כמובן. עכשיו, יש לכם די הרבה זמן משחק לא רע בכלל עד שאתם מגיעים לקטע הזה, ואין לי בעיה מוסרית עם לשלם על משחק אם הוא טוב מספיק. אז אני לא משנה את הציון הסופי. אבל ראו הוזהרתם.

Double Fine, למי שלא מכיר (כי הוא לא גיימר אמיתי) היא החברה של טים שייפר, כותב משחקים מחונן שאחראי לכמה מהרגעים הזכורים ביותר בהיסטוריה של משחקי המחשב מהימים שלו בלוקאסארטס ז”ל עם משחקים כמו The Secret of Monkey Island, Full Throttle ו-Grim Fandango. אחר כך הוא הקים את Doubler Fine שאחראית לא רק לכמה מהמשחקים הכתובים הכי טוב Ever כמו Psychonauts או Brutal Legend (תדמיינו שיש אומלאוט מעל ה-U), אלא גם להפיכת Kickstarter לדרך לגיטימית לגייס הון לפיתוח משחק. אפילו אם זה קווסט. והם עשו את זה שוב.

אז מה יש לנו פה?

כאמור, עם טים שייפר והחבר’ה שלו מובטח לנו כתיבה הומוריסטית משובחת. מצד שני, בל נשכח שרוב הקלאסיקות של שייפר היו קווסטים. ואתם זוכרים מה הבעיה עם קווסטים? משחקיות מעפנה. אותה תלונה, אגב, אפשר לשמוע גם לגבי רוב המשחקים של דאבל פיין: הכתיבה מעולה, אבל המשחקיות מקרטעת. זה נכון לגבי הרמות הקשות באופן מתסכל ב-Psychonauts, או קטעי האסטרטגיה הלא ברורים ב-Brutal Legend. וכאן יש לנו משחק ניהול. שזה אסטרטגיה. סיבה לדאגה?

קורות חיים אטרקטיביים הם הכוח הסודי של כל מנהל טוב

קורות חיים אטרקטיביים הם הכוח הסודי של כל מנהל טוב

בוא נברר. כמו שזה נראה בדיוק התפנתה משרה למנהל זוטר בחברת Justice Corp. גל פשע שוטף את העיר והחברה פתחה עוד מפקדה קטנה עבור כמה סופר גיבורים טירונים. ומישהו צריך לנהל אותם כמו שצריך. הם לא רוצים עוד פיאסקו כמו עם ניק פיורי.

עם קורות חיים כמו שלנו (כמו גם הזמינות המיידית והמוכנות לעבוד עם חבר’ה שלובשים בגד גוף ותחתונים לעבודה) הקבלה שלנו מובטחת. מה שמשאיר לנו רק את העונג לגייס גיבור אחד או שניים במסגרת התקציב הלא-מאוד-נדיב שהוקצה לנו, וללכת לחלק צדק. לאחר שמילאנו את הטפסים המתאימים, כמובן.

Screenshot_MMoJ_2

משרד פינתי. אין חלון, אבל גם ככה הנוף חרא. של פרה.

הגיבורים. אנחנו מנהלים, אז מן הסתם הם אלה שאשכרה עושים את העבודה. את החזקים יותר עולה יותר לגייס, אבל זה לא ממש משנה כי כשהם לא  מתעללים בבריוני רחוב חובתנו כמנהלים לדאוג שהם יתאמנו לכדי מכונות חלוקת צדק משומנות, ככה שהגיבורים איתם התחלנו יהיו החזקים ביותר בכל רגע נתון. רק ארבעה גיבורים  יכולים להיות מנוהלים באותו זמן, אבל גם כל שאר הגיבורים שלנו זמינים למשימות ברחבי העיר אם צריך. ואפשר לשנות את אלה שפעילים מתי שרוצים. כי זה לא פייר שרק כמה יקבלו לעבוד מהבית.

מר פני-גולגולת, הרשע הראשי השכונתי.

מר פני-גולגולת, הנבל הראשי השכונתי.

הדבר העיקרי שהגיבורים עושים זה כאמור לחלק צדק. זה כולל בעיקר ליפול על בריוני רחוב או בריונים של רשעי על  או פושעים מבוקשים ולהפריע להם לעשות את העבודה *שלהם*, אבל יכול מדי פעם להיות הצלת אוטובוס בית ספר או חילוץ אזרח צורח מבניין בוער. משימות מופיעות כל הזמן על המפה, וככל שמטפלים בהן יותר מהר אזרחי העיר מרוצים יותר, ונותנים יותר כסף. שאוספים ע”י לחיצה על אייקוני המטבע במפה בכל פעם שהם מופיעים. אני שונא את הקטע הזה במשחקים ניידים.

למחלקת הגיוס של הרשע יש הרבה יותר תקנים ממני

למחלקת הגיוס של הרשע יש הרבה יותר תקנים ממני

הקרבות הם די פשוטים. הגיבורים והרעים מחליפים ביניהם כמה דברי שנינה כמקובל, ואז מתחילים להרביץ. כמנהל, אנחנו יכולים לתרום למערכה ע”י הפעלת כוחות הניהול המיוחדים שלנו כמו קריאת עידוד או קביעת דדליין רצחני, או הפעלת הכוחות המיוחדים של כל אחד מהגיבורים. בנוסף יש גם מיני חפצים מהמשרד שאפשר להשתמש בהם במקרי חירום כמו מים מהקולר, קפה פושר או משקה מרענן מסופגניות טחונות.  כמו בכל מקום עבודה, שימוש נבון בקפאין וסוכר יכול להיות ההבדל בין לסיים את יום העבודה על הרגליים או על הפנים.

אפשר גם להאציל סמכויות ולשלוח את הגיבורים להילחם ללא פיקוח אם לא בא לנו לקחת אחריות על הכישלונות המביכים שלהם (או שאנחנו סומכים עליהם שינצחו, משום מה).

עוד אוטובוס בית ספר ניצל מאסון. מישהו צריך לבדוק ברצינות את החברה שמתחזקת להם את הבלמים.

עוד אוטובוס בית ספר ניצל מאסון. מישהו צריך לבדוק ברצינות את החברה שמתחזקת להם את הבלמים.

בשאר הזמן הגיבורים מסתובבים במשרד, ואז הם בעיה שלנו. כמנהלים, התפקיד העיקרי שלנו זה להכשיר אותם להיות פועלי חלוקת צדק יעילים. שזה אומר לדאוג שיתאמנו כדי לחשל את גופם ואת מוחם לאתגרים שלפניהם, לנהל איתם שיחות מוטיבציה כדי שלא יתבעסו אחרי שעוד רובוט ענק ניגב איתם את הרצפה, לקנות להם ציוד ולהעסיק אותם במחקר מדעי ו(אם התקציב דורש) בטלמרקטינג. גיבור מאומן, מצויד ומרוצה הוא גיבור שמנצח בקרבות. גיבור שמנצח צובר ניסיון, וגיבור עם ניסיון אפשר לקדם, כדי שאפשר יהיה לאמן אותו עוד. כי לך תוציא תקציב לקורסים בשביל מישהו סתם.

קידום! עוד אחריות, אותו שכר.

קידום! עוד אחריות, אותו שכר.

כמובן, כל הדברים האלה דורשים את המתקנים המתאימים: חדר אימונים לאימוני כושר, חדר שינה להתאוששות מקרבות, חדר טלויזיה כדי להרוג זמן על חשבון המעסיק וכו’. וכל חדר דורש מתקנים. וכל חדר ומתקן אפשר לשדרג, כדי שיהיו מהירים ויעילים יותר. וכל זה עולה כסף. כמו גם מיני התלבושות, אביזרים ומשקאות קלים שאפשר לקנות לגיבורים. כסף מרוויחים כמובן במשימות, וחוזר חלילה.

לא חסכנו שקל במשרדים החדשים. חוץ מעל שירותים. גיבורים לא עושים פיפי.

לא חסכנו שקל במשרדים החדשים. חוץ מעל שירותים. גיבורים לא עושים פיפי.

יש עניין קטנטן עם זמנים. כל פעולה שהגיבורים עושים במשרד לוקחת זמן. לוקח להם זמן להתאמן. לוקח להם זמן לנוח. לוקח להם זמן לעשות מדע, או לראות טלויזיה, או לקבל מההנהלה הסבר על למה 2 + 2 זה לא 5. וככל שמדובר ברמה גבוהה יותר זה לוקח יותר זמן. שדרוג של המתקנים במשרד מקצר קצת, אבל הדרך היחידה לדלג על כל הזמנים המתים האלה היא לשלם בסופריום, המשאב השני של המשחק. מקבלים מדי פעם סופריום על השלמת משימות מסוימות, אבל תרצו לשמור אותו בשביל הדבר השני שהוא קונה- עוד גיבורים.

יש כאלה שמתאמנים, יש כאלה שרואים טלויזיה. נחשו מי מקבל להלחם ברובוט הענקי?...

יש כאלה שמתאמנים, יש כאלה שרואים טלויזיה. נחשו מי מקבל להלחם ברובוט הענקי?…

אפשר כמובן לרכוש סופריום כמו גם כסף רגיל תמורת כסף אמיתי,  יען כי freemium. מה שמעלה את שאלת מליון הדולר: האם המשחק הזה יכול להיות כיף בלי רכישות, או שזו עוד מכונה חסרת נשמה לחליבת מיקרו-רכישות?

ובכן, כן ולא. גם אם היה לכם מספיק סופריום כדי לקצר את הזמן של הגיבורים במשרד זה רק היה אומר יותר זמן בקרבות. וכמו שכבר ראינו, הקרבות לא עד כדי כך מרגשים או מגוונים. הכיף האמיתי של המשחק הוא בלנהל, שזה אומר לחלק בצורה הכי טובה את הזמן של הגיבורים בין הדברים השונים שהם צריכים לעשות במשרד לבין יציאה למשימות. היכולת לבטל את הזמנים האלה, אם בכלל, דווקא יכולה לפגוע באתגר האמיתי של המשחק.

רובוט ענק! אוקיי, רגל של רובוט ענק.

רובוט ענק! אוקיי, רגל של רובוט ענק.

אז כן, לא צריך להשקיע כסף כדי ליהנות. ויש המון גיבורים, המון חדרים ושדרוגים וכוחות מיוחדים ודברים שאפשר לעשות ולקנות. והגרפיקה, שעוד לא נגענו בה, לא רעה בכלל–  עם סגנון של סרטים מצוירים ישנים (או penny arcade) אבל עם המון פרטים קטנים של הומור שמתחבאים בעל פינה. רק תגדילו את אחת התמונות למעלה ותסתכלו על הקירות של אחד החדרים. הכתיבה, כמובן, היא משובחת. מחילופי השנינויות האקראיים לפני כל קרב, דרך האביזרים ההזויים, ועד התוכניות השטניות של רשעי העל התורנים, המשחק לא מפסיק להפתיע ביציאות שיגרמו לכם לחייך גם אחרי כמה שעות. כמה משחקים יכולים להגיד את זה?

Screenshot_MMoJ_10

זה שאתה עובד בשביל הרשע לא אומר שאתה פטור מחוקי הכביש

אבל זוכרים את הבעיה של טים שייפר? כתיבה מעולה, משחקיות בעייתית? אז גם כאן, בסופו של יום, מדובר במשחק שבו או שלוחצים על אחת מארבע דמויות, אומרים לה לעשות משהו ואז ממתינים כמה דקות שהיא תסיים (במשרד) או שמנסים ללחוץ בו זמנית על כל האייקונים הקטנים במסך ברגע שהם נדלקים כדי לנצח (בקרב). וכמה שכל מה שמסביב מבדר, זה עדיין משחק. וכשלשחק בו זה בעיקר זה, אתם עלולים לשאול את עצמכם בסופו של דבר האם ניהול זה באמת הייעוד שלכם בחיים.

כמובן, זה בחינם. מה אכפת לכם. תנסו. כמה פעמים בחיים יוצא לכם לנהל צוות גיבורים שכולל חייזרית מלאה, מומיה, רובוט ולום (מוט שפותחים אתו ארגזים. כמו של ההוא מהלף-לייף?) עם עיניים. הלום נראה קצת כמו Earthworm Jim אם זה עוזר.

לא רע בכלל. די בסדר.

לא רע בכלל. די בסדר.

 

MMoJ_icon

Middle Manager of Justice ב-Google Play

 

3 תגובות ל- ביקורת: Middle Manager of Justice (מעודכן)

 • Yavgeni  says:

  תודה.
  סוף סוף משחק ששווה לנסות.

 • Nisim2337  says:

  משחק מעולה.
  סיימתי אותו! 🙂

  או יותר נכון הגעתי למצב שאין לאיפה להתקדם יותר.

 • admin  says:

  באמת? זה אפשרי? כל הכבוד. עכשיו נראה אותך מסיים את Pixel Dungeon.

השאר תגובה