ביקורת: Star Command

חלל, הגבול האחרון. אלו הם מסעותיה של ספינת החלל SCS Conflict Resolution, במשימתה בת… שעה שעתיים לחקור את הגלקסיה, לגלות גזעים ותרבויות חדשות ולחטוף מהם בראש.

זה לא יום טוב ללבוש חולצה אדומה.

יומן הקפטן. תאריך חלל 25102013. היום נתקלנו ב… אני מצטער. אני לא יכול לעשות את זה. אני בטוח שאיזו ביקורת כבר עשתה את זה איפשהו, וזה היה דבילי. בוא נתחיל שוב.

כזכור, Star Command היה אחת ההצלחות הגדולות (סוג של) בקיקסטארטר, ויצא לאייפון באיחור גדול לקול תרועות “היי, זה קצת פחות מרגש ממה שהבטחתם”. ואז, באיחור אופנתי של איזה  חצי שנה, הוא יצא גם לאנדרואיד. קודם כחלק מה-Humble Bundle, וקצת אחרי גם ל-Play, במחיר הקצת גבוה של  10 ₪ וקצת.

ה-SCS Conflict Resolution, שיא טכנולוגיית הלגו של פיקוד החלל

ה-SCS Conflict Resolution, שיא טכנולוגיית הלגו של פיקוד החלל

Star Command הוא על פניו משחק ניהול ספינת חלל, עם דגש על ניהול משברי חלל שבוחנים את יכולותיך כמפקד בעל עצבי ברזל לשרוד מצבים מסוכנים בעזרת ניהול יעיל של מערכות הספינה והצוות שלה. ככזה, מתבקש להשוות את המשחק ל-FTL, ספינת הדגל של סימולציות יום-ממש-גרוע-להיות-קפטן-של-חללית. לרוע המזל, מעולם לא שיחקתי ב-FTL כי הגרפיקה שלו חרא.

מצד שני, ל-Star Command יש גרפיקת פיקסלים חביבה שמזכירה את Game Dev Story, שזה סבבה. מה חוץ מזה?

זוכרים את החדר הזה בסטאר טרק? החדר עם התותח? לא?

זוכרים את החדר הזה בסטאר טרק? החדר עם התותח? לא?

ובכן, Star Commander מתחיל בלתת לך את המפתחות לחללית חדשה ונוצצת. בחר את הדגם (לפחות החל מהמשחק השני) ואת הצבע, בחר באילו מערכות מתוחכמות לרהט את החדרים שיש לך: נשק, מגינים, מרפאה וכאלה, ואתה מוכן להרפתקאה בגלקסיה. כמעט. אתה צריך כמובן גם בשר תותחי… אה, צוות. גייס לך כמה טירונים חסרי מזל, הקצה כל אחד לעמדתו והבט בהשתאות בעוד הם עוטים את מדי המחלקה המתאימה לפי מסורת סטאר טרק עתיקת השנים: צהוב להנדסה, כחול לרפואה ואדום לבשר תותחים. זאת אומרת, צוות טקטי. אה, אבטחה. אהה… בשר תותחים.

עכשיו אתה מוכן להרפתקה בגלקסיה.

קוסמונאוטים זומבים פורצים לספינה. היום הזה מתחיל רע...

קוסמונאוטים זומבים פורצים לספינה. היום הזה מתחיל רע…

אמרתי הרפתקה? מה שהתכוונתי לומר זה מלחמה. לרוע המזל, בעוד שקירק, פיקארד וההיא השמנמנה עם הכוורת על הראש זכו להגיע למקומות מעניינים, לפגוש גזעים חדשים, לשגל נערות ירוקות ולחבוט באנשי לטאה האישיות הכובשת שלכם מבטיחה שכל מה שאתם הולכים לעשות זה להגיע לאנשהו, להיתקל בספינה עוינת ולהילחם בה עד שאחד מכם יוכל לקרטע הביתה לתיקונים וחידוש מלאי החולצות האדומות.

אם כי אתם יכולים לגייס נערות ירוקות בתור חולצות אדומות. אז יש את זה.

המפגש הזה לא הולך להוביל לסקס, נכון?

המפגש הזה לא הולך להוביל לסקס, נכון?

כיוון שקרבות הם העניין המרכזי של המשחק, כאן מתרכז עיקר האקשן. בזמן אמת, אתם צריכים להפעיל את תותחי הספינה כדי לשחוק את מגיני האוייב, להפעיל את מערכות הספינה השונות כדי לחדש את המגינים או לחמוק מפגיעה, ולשלוח את אנשי הצוות השונים לכל מקום בו הם נדרשים בעוד מספיק מהם נשארים כדי לתפעל את המערכות השונות. בעוד החולצות האדומות עוצרים בגופם פלישה של חייזרים מטונפים לחללית, אנשי הרפואה צריכים לרפא את הנופלים בעוד אנשי ההנדסה מנסים לכבות את השרפות הפורצות ברחבי החללית ולסתום את הפרצות בקירות בטרם יותר מידי צוות נשאב החוצה. מלחיץ.

ציפורים. כועסות. מהחלל. רק דוגמא להומור המשובח שהגלקסיה זורקת עליך.

ציפורים. כועסות. מהחלל. רק דוגמא להומור המשובח שהגלקסיה זורקת עליך.

מעשית, מה שזה אומר זה ללחוץ על הסימלונים של שתיים-שלוש המערכות וכלי הנשק בספינה בכל פעם שהם נדלקים עד שהספינה השנייה מתפוצצת בענן של פיקסלים, ובשאר הזמן לשלוח את אנשי הצוות ההיסטריים שלכם ממקום למקום ולתת להם לעשות מה שהם עושים. שזה בעיקר למות בדרכים מטופשות. בתחילת המשחק כל העסק נוטה להיות די מותח, אבל אחרי ארבע חמש משימות עם מערכות משודרגות ואנשי צוות יותר מנוסים הקרבות מתחילים להיות מונוטוניים. ובשלב הזה קפטן מתוחכם עם השכלה קלאסית עשוי לשאול את עצמו: “מה אני בעצם עושה פה”?

כאילו שאני לא יודע לאן זה הולך...

כאילו שאני לא יודע לאן זה הולך…

ובכן, זה לא שאין פה סיפור. דווקא יש, והוא די חביב בתור תירוץ לעופף בין כוכבים ולחשוף חייזרים לריק. לא סיפור מקורי או מתוחכם, כן? אבל סיפור. משהו לגבי מזימה בצי החלל וחייזרים רעים שרוצים לכבוש את כדור הארץ. עם חללית אחת בכל פעם. העניין הוא שכאמור אין פה יותר מידי “הרפתקה”. זה בעיקר כמה שורות דיאלוג לפני ואחרי כל קרב, והוראות לאן ללכת כדי להזדכות על הקרב הבא. יש גם כמה משימות צד, אבל לא הרבה, והן לא מאוד שונות מהשאר.

אבל מה שבאמת מבעס? אנחנו מדברים פה על סדר גודל של איזה עשר משימות, כולל הכל. שזה, מה? שעה? שעתיים? זה באמת לא כל כך הרבה משחק.

אה, חבר'ה? אני חושב שלא לגמרי הבנתם מה זה "גלקסיה"

אה, חבר’ה? אתם רוצים להגיד “מערכת שמש”. לא “גלקסיה”.

למרבה הצער, בעוד שיוצרי המשחק מבטיחים גדולות ונצורות בערך מאז שהם התחילו לגייס כסף למשחק, נראה שהם מתקשים לספק הרבה יותר ממה שנכלל בגרסה הראשונית של המשחק.

אז: עשרה שקלים קונים לכם שעה-שעתיים של משחק ניהול קרב חלל, כמה בדיחות קרש והרבה הבטחות שמתישהו בעתיד למשחק הזה יהיה יותר להציע. עד אז? יש טריילר חדש:

הרבה הבטחות, לא מספיק משחק

הרבה הבטחות, לא מספיק משחק

StarCommander_icon

  Star Command ב-Google Play

 

 

 

 

 

השאר תגובה