ביקורת: Knights of Pen & Paper +1

נוסטלגיה. יש כל כך הרבה ממנה לאחרונה שאין מנוס מלהסיק שכן, דור ילדי האייטיז הוא עכשיו זקן. הגענו רשמית לשלב בו אנחנו מתעבים כל מה שחדש ופופולרי אצל הצעירים של ימינו ועורגים לזבל שהיה כשהיינו ילדים. אם אתם לא קוראים את הבלוג הזה בפעם הראשונה זה לא חדש לכם. ילדים מטונפים.

אבל היי, אנחנו נמצאים עכשיו בנקודה בה אנחנו הדור עם הכסף שגם מוכן להוציא אותו על משחקים שהוא אוהב, מה שהופך אותנו לקהל יעד אטרקטיבי למפתחי משחקים שרוצים את הכסף שלנו. לשיטתם אנחנו נוציא אפילו 17 שקל וארבעים על משחק לסמארטפון לו רק יבזקו עלי קצת פיקסל ארט, רפרנסים למשחקי תפקידים של פעם ומשחקיות של JRPG מדור ה-8 ביט. Knights of Pen & Paper לא יכול להכשל, נכון?

רגע של הסבר לצעירים לחים ולמי שבילה את ילדותו באייטיז בלשחק בחוץ במקום בחדר עם דברים של חנונים: הרבה לפני שמשחקי תפקידים ממוחשבים היו סימולציות המציאות החלופית המתוחכמות שהן היום, משחקי תפקידים היו משהו שאנשים שיחקו בעזרת ספרי חוקים, קוביות משחק, דמיון וחברתם של אנשים אחרים. כן, אפילו בארץ. והמשחק הפופולרי ביותר היה אז Dungeons & Dragons. או D&D. או מבוכים ודרקונים, בעברית. בטח שמעתם על זה. המשחק. לא סדרת המופת. ולא הסרט. מעולם לא היה סרט. אני לא יודע על מה אתם מדברים.

בכל מקרה, מי ששיחק בזה בוודאי זוכר את החברותא, ההרתקאות שעולות על כל דמיון (אני מניח: לא ממש יצא לי, האמת) וכמובן האיורים ה…מיוחדים של משחקי התפקידים של פעם. משחק שיוכל לשבות את כל אלה ולעטוף בהם משחק הרפתקאות מהנה, אפילו אם פשטני, יהיה בוודאי, ובכן, Card Hunter.

לחלופין, אפשר להוציא את הקטע של הכיף ולעשות משהו כמו Knights of Pen & Paper.

דיברנו על מה KoP&P רוצה להיות (Card Hunter). אבל עכשיו אנחנו נאלצים לדבר על מה שהוא באמת. למרבה הצער, הוא בעיקר מתאמץ.

הגרפיקה היא, כפי שאפשר לראות בתמונות, פיקסל ארט. אפשר אפילו לשחק במשחק עם המכשיר לאורך או לרוחב, שזה נחמד. אבל הגרפיקה עצמה חיוורת, ולא מפצה על המדיום המוגבל עם איזו שהיא יצירתיות אמנותית. החלק התחתון של המסך מוסתר ע”י השחקנים ושליט המבוך והשולחן שלהם, כשהם נבדלים זה מזה בעיקר בחלק האחורי של הכובע שלהם. שאר המסך זה תמונת רקע סטטית שרובה מוסתר לרוב ע”י ממשק או תפריט.

עלילה. יש כמה שחקנים, והם משחקים במשחק תפקידים. בוחרים אותם בהתחלה, והם שונים ביכולות ובכובע. אין להם אישיות או תפקיד בסיפור. המשחק מאוד מודע לעצמו ולכן יש מיני גחגוחים על משחקי תפקידים, אבל זה הומור מתוחכם ברמה של דמות שאומרת “experience points!” אחרי נצחון בקרב או כפר שנקרא Deault Village כי בו מתחילים. הסיפור עצמו הוא בעיקר שליט המבוך אומר לך ללכת ל-X וכשאתה מגיע לשם להלחם ב-Y. שום דבר מרגש.

במשחקיות הושקעה בערך אותה רמה של מחשבה. בכל מקום במפה אליו מגיעים אפשר להלחם בשלוש מפלצות שונות לפי בחירתך. אתה מתחיל קרב, בוחר כמה מפלצות מכל סוג אתה רוצה ואז נלחם בהם בתורות שבהם בכל תור כל אחד מהשחקנים שלך מפעיל אחת מהמתקפות או הקסמים שלו, ואז המפלצות עושות אותו הדבר עד שכולם מתים. אם ניצחת אתה זוכה בקצת נסיון ושלל. אם הפסדת, ובכן…

זוכרים שזה משחק בתשלום, נכון? כמעט 20 ש”ח, שזה בערך פי 4 מרוב המשחקים שלא בחינם. אז אם הייתי אומר שכל דבר במשחק עולה זהב- כל דבר, כולל ציוד, שדרוגים לחנות (בכל עיר בנפרד) כדי שיוכלו למכור בכלל ציוד, שיקויים, ציוד וריהוט לדמויות ולשולחן שלהם, תנועה על מפת המשחק ואפילו להחיות דמות שמתה- ובכן, הייתם מניחים שבטח גם מרוויחים המון זהב בקרבות כי במשחק בתשלום לא ינסו לבזוז אותך כמו באחרון משחקי ה-freemium. נכון? נכון?!

אז נחשו מה. רוצים לקנות לדמות שלכם חרב לא גרועה? זהב. אחרי שתקנו כמה שדרוגים לנפח בעיר שבה אתם נמצאים. בזהב. כמה שדרוגים? אלוהים יודע. קנו וקנו עד שתצליחו. רוצים להגיע מהכפר בו אתם נמצאים לכפר ליד, כי “העלילה” דורשת? זהב. נהרגתם בקרב ואתם רוצים לחזור לשחק בלי לאבד את כל נקודות הנסיון ולהזרק חזרה לכפר ההתחלתי? זהב. ואז אתם צריכים זהב כדי לחזור לאיפה שהייתם, כמובן.

וכמה זהב מרוויחים בכל קרב, אפילו עם כמה מפלצות בדרגות גבוהות בהרבה משלכם? בערך מספיק לשיקוי בריאות אחד או שניים. או שאתם יכולים כמובן לקנות זהב בדולרים. זה ממש קל. כפתור פלוס גדול וזהוב בראש המסך, ממש ליד מספר המטבעות הזעום שיש לכם כרגע.

וזה כל מה שאתם צריכים לדעת. משחק שלוקח מכם כסף בכניסה, ואז מנסה לחלוב אתכם כשאתם בפנים. ואפילו לא מהנה בדרך. שום נוסטלגיה לא יכולה לחפות על זה.

0

לא freemium!

4 תגובות ל- ביקורת: Knights of Pen & Paper +1

 • Nuflood  says:

  נשמע כמו משחק איכותי. כמה הורדות כבר יש לו…

  • admin  says:

   בין 100000 ל-500000 לפי Play. וזה לא כולל הגרסה לאייפון ול-PC.
   אבל הוא עדיין גרוע.

 • אלירן  says:

  ממש מופתע מהביקורת… זה משחק מעולה, פשוט מעולה

  • admin  says:

   אני מקבל את הדעה שלך (למרות שהיא שגויה). אבל רוצה להסביר?

השאר תגובה